لوگوی شرکت نبکا

خودروهای کراس اوور و شاسی بلند (SUV) چه تفاوت‌هایی دارند؟

تفاوت کراس اوور و شاسی بلند

کراس اوورها (Crossover) و شاسی بلندها (SUV) بازیگران برجسته‌ای در صنعت خودرو به شمار می‌روند که نشان‌دهنده تغییر ترجیحات مصرف‌کننده به سمت وسایل نقلیه همه‌کاره و جادار هستند. کراس اوورها که عملا ترکیبی میان سدان‌های سنتی و شاسی بلندها هستند، بهترین ویژگی‌های این دو را ترکیب کرده و در قالبی شیک و جذاب ارائه می‌دهند.

محبوبیت کراس اوورها و شاسی بلندها به مرور در سطح جهانی افزایش یافته و به کالایی اصلی در بازار خودرو تبدیل شده‌اند. به دلیل افزایش قابل توجه تقاضا برای این دو مدل خودرو، بسیاری از خودروسازان خطوط تولید خود را گسترش داده‌اند تا بتوانند مجموعه‌های متنوعی از کراس اوورها و شاسی بلندها را تولید و عرضه کنند. اما میان این دو تفاوت‌هایی وجود دارد که هنگام انتخاب خودرو باید آن‌ها را در نظر گرفت و انتخاب آگاهانه‌ای انجام داد. به همین دلیل ما این مطلب را به توضیح تفاوت‌های خودروهای شاسی بلند و کراس اوور اختصاص دادیم تا شما را با ویژگی‌های منحصر به فرد هرکدام آشناتر کنیم.

ساختار بدنه

ساختار بدنه خودروهای طرح کراس اوور و شاسی بلند به طور قابل توجهی متفاوت است و هرکدام به اولویت‌ها و نیازهای متفاوتی پاسخ می‌دهند. کراس اوورها معمولا دارای ساختاری یکپارچه هستند که با یک قاب ادغام شده، شاسی و بدنه را در یک واحد منسجم ترکیب می‌کنند. این طراحی منجر به وزن کلی سبک‌تر، بهبود بهره‌وری سوخت و تجربه رانندگی نرم‌تر می‌شود.

در حالی که خودروهای شاسی بلند اغلب از ساختار بدنه روی قاب استفاده می‌کنند و بدنه روی یک قاب جداگانه و محکم نصب می‌گردد. این ساختار دوام و قابلیت‌هایی را فراهم می‌سازد تا شاسی بلندها بتوانند برای زمین‌های ناهموار مناسب باشند. علاوه بر این، خودروهای شاسی بلند از پلتفرم‌های قوی‌تر و کامیون‌مانند استفاده می‌کنند که با افزایش ظرفیت بکسل، انعطاف‌پذیری در شرایط چالش‌برانگیز را تضمین می‌کنند.

اندازه و طراحی

از نظر اندازه و طراحی، خودروهای کراس اوور معمولا دارای ظاهری جمع‌وجورتر و شیک‌تر هستند. این خودروها معمولا از SUVهای سنتی کوچک‌تر هستند و فاصله کمتری از سطح زمین دارند. به همین دلیل سوار و پیاده شدن آسان‌تر انجام می‌شود و پایداری بیشتری را نیز به شما ارائه می‌دهند. این موارد باعث می‌شود تا خودروهای کراس اوور برای رانندگی در شهر و رفت‌وآمدهای روزمره عملکرد بهتری را ارائه دهند.

از سوی دیگر، SUVها به دلیل این که از ابعاد بزرگ‌تری برخوردارند و فضای داخلی جادارتری دارند، برای استفاده خانواده‌های بزرگ‌تر یا افرادی که نیازمند فضای بار کافی هستند، مناسب‌تر عمل می‌کنند. شاسی بلندها معمولا در فاصله بالاتری از سطح زمین قرار دارند و برای کنترل زمین‌های ناهموار و رانندگی در بیرون از شهر مناسب‌ترند.

تفاوت کراس اوور و شاسی بلند

عملکرد و هندلینگ

در قسمت عملکرد و هندلینگ خودرو، تفاوت‌های بسیاری میان خودروهای کراس اوور و SUV وجود دارد. کراس اوورها با ترکیبی از ویژگی‌های سدان و شاسی بلند ساخته شده‌اند و گزینه‌ای مقرون به صرفه‌تر برای رانندگان فراهم می‌کنند. این مدل خودروها با در اولویت قراردادن راحتی، معمولا سواری نرم‌تری را در مقایسه با همتایان شاسی بلند خود ارائه می‌دهند و تجربه‌ای شبیه به رانندگی با خودروهای سنتی را در اختیار رانندگان می‌گذارند.

اما خودروهای شاسی بلند، قدرت و تطبیق‌پذیری را در اولویت قرار می‌دهند. سیستم تعلیق قوی‌تر شاسی بلندها موجب سواری قوی‌تر و منعطف‌تر می‌شود و باعث می‌شود این خودروها در هنگام رانندگی در زمین‌های ناهموار و شرایط سخت جاده عملکرد خوبی داشته باشند. شاسی بلندها برای حرکت در مسیرهای ناهموار عالی و توانمند عمل می‌کنند اما ممکن است در مقایسه با کراس اوورها مقداری از راندمان سوخت را قربانی کنند. خودروهای SUV معمولا رانندگانی را جذب می‌کنند که دوام، فاصله بالاتر از سطح زمین و توانایی خروج از مسیر را در اولویت قرار می‌دهند.

مخاطب هدف

هدف تولیدکنندگان کراس اوورها جلب توجه راننندگان شهری و برون‌شهری است. رانندگان شهری اغلب به یک وسیله نقلیه جمع‌وجور نیاز دارند که برای رانندگی در خیابان‌های شلوغ شهر مناسب باشد و قابلیت پاسخگویی به سبک زندگی و نیازهای متنوع رانندگان در هنگام رانندگی در حومه شهر را نیز داشته باشد. در واقع کراس اوورها مخاطبانی را هدف گرفته‌اند که به دنبال یک خودروی مقاوم و شیک برای استفاده روزانه هستند و گاهی نیز برای سفر و گذراندن به بیرون از شهر سفر می‌کنند.

اما در مقابل، خودروهای شاسی بلند برای پاسخگویی به نیازهای علاقمندان به فضای باز طراحی شده‌اند. توانایی این خودروها برای عبور از مناطق ناهموار بسیار پراهمیت است و بر فراهم‌سازی فضایی راحت در هنگام حرکت تاکید دارد. در واقع مخاطبان هدف خودروهای شاسی بلند افرادی هستند که به سبک زندگی پرماجرا و فعال علاقه دارند و دارای ترجیحات متفاوتی نسبت به رانندگان شهری هستند.

راندمان سوخت

خودروهای کراس اوور در مقایسه با خودروهای شاسی بلند یک انتخاب مقرون به صرفه‌تر هستند. به طور کلی، راندمان بالاتر کراس اوورها یک مزیت ویژه به شمار می‌رود. این مزیت در طراحی آن‌ها بسیار مشهود است و منجر به ساختاری ساده‌تر و آیرودینامیک‌تر نسبت به خودروهای SUV می‌گردد.

یک مزیت قابل توجه دیگر درباره کراس اوورها این است که این خودروها اغلب دارای نمونه‌های هیبریدی و برقی هستند و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند. این اتفاق باعث می‌شود که جایگزین‌هایی در اختیار مصرف‌کننده قرار بگیرد که به کاهش مصرف سوخت و آلایندگی‌های زیست‌محیطی منجر گردد.

در صورتی که خودروهای شاسی بلند به طور میانگین بازده سوخت کمتری دارند. بزرگ‌تر و سنگین‌تر بودن آن‌ها موجب افزایش مصرف سوخت می‌شود و به همین دلیل نسبت به کراس اوورها، سازگاری کمتری با محیط زیست دارند. با این حال، افزایش تقاضای رو به رشد برای گزینه‌های سبزتر حمل‌ونقل سازندگان SUV را مجاب کرده تا شروع به ترکیب کردن مدل‌های هیبریدی و برقی در خط تولید خود کنند. چنین اتفاقی نشان‌دهنده یک تغییر مثبت در صنعت خودرو است. زیرا نگرانی‌های مربوط به بهره‌وری سوخت را در این خودروها برطرف می‌کند و نوید دهنده حرکتی گسترده‌تر به سمت راهکارهای حمل‌ونقل پایدار است.

خودروی برقی نبکا ET5

خودروی هوشمند نبکا ET5 یک کراس اوور تمام برقی است که توسط شرکت نبکا (جوینت ونچر شرکت مپنا و صنایع خودروسازی کرمان) در ایران عرضه می‌شود. این خودروی کاملا برقی با تامین انرژی مورد نیاز خود از برق، وابستگی به خودروهای سوخت فسیلی را کاهش می‌‌دهد و انتخابی پاک برای رفت‌وآمد روزمره و مسافرت‌های بین‌شهری محسوب می‌شود.

خودروی برقی نبکا ET5 با وجود قابلیت‌های پیشرفته و تکنولوژیک متعدد، یک تجربه رانندگی سبز، بهینه و راحت را در اختیار شما قرار می‌دهد. این خودرو با بهره‌مندی از سیستم خودران ۲.۵، جزو پیشرفته‌ترین خودروهای موجود در ایران به شمار می‌رود و در کنار ارائه ایمنی و راحتی، آلایندگی محیط زیست را نیز کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *