لوگوی شرکت نبکا

نکات مهم برای رانندگی در زمستان

رانندگی در شرایط آب‌وهوایی زمستانی می‌تواند چالش‌های بسیاری را برای رانندگان به همراه داشته باشد. فرقی ندارد که صاحب یک خودروی سوخت فسیلی هستید یا با خودروی برقی رانندگی می‌کنید. در هر دوحالت باید برای رانندگی در زمستان نکات مهمی را رعایت کنید تا از ایمنی خود و جاده مراقبت کنید. ما در این مطلب به چند نکته ضروری پرداختیم که رعایت آن‌ها منجر به بهبود تجربه رانندگی در زمستان می‌شود و سفری ایمن را در فصل زمستان تضمین می‌کند.

نکات رانندگی در زمستان با خودروی سوخت فسیلی

1. ماشین را آماده کنید

آماده‌سازی خودرو برای شرایط چالش‌برانگیز یکی از قدم‌های اولیه و مهم برای رانندگی در زمستان به شمار می‌رود. در وهله اول بهتر است مطمئن شوید که میزان ضدیخ شما برای جلوگیری از یخ زدن مایع خنک‌کننده موتور کافی است. همچنین توصیه می‌کنیم که باتری خودرو را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. چرا که دمای سردتر ممکن است منجر به کاهش کارایی باتری خودرو شود. بعد از بررسی ضدیخ و باتری، نوبت به لاستیک‌ها می‌رسد. لاستیک‌های فرسوده می‌توانند کشش را به خطر بیاندازند و برای حرکت بر روی سطوح لغزنده، با مشکل مواجه شوند. بنابراین،‌ برای میزان چسبندگی بیشتر بر روی سطوح لغزنده و خیس، بهتر است از زنجیر چرخ و لاستیک‌های سالم و غیرفرسوده استفاده کنید.

2. باک سوخت را پر نگه دارید

در فصل زمستان و به ویژه در آب‌وهوای بسیار سرد، احتمال یخ زدن سیستم سوخت‌رسانی خودرو افزایش می‌یابد و ممکن است خودرو را با مشکلاتی جدی مواجه کند. به همین دلیل پر نگه داشتن مخزن سوخت، راهی ساده اما موثر برای جلوگیری از مشکلات این‌چنینی در طول زمستان هستند. پر بودن باک از ایجاد رطوبت جلوگیری می‌کند و خطر یخ زدن سیستم سوخت‌رسانی خودرو را کاهش می‌دهد.

3. با احتیاط رانندگی کنید

عادات رانندگی خود را با شرایط جاده و آب‌وهوا تنظیم کنید. برای رانندگی در فصل زمستان بهتر است مسافت میان خودروی خودتان را با خودروهای دیگر افزایش دهید و با سرعت کمتری رانندگی کنید. علاوه بر این توجه داشته باشید که شتاب و ترمز گرفتن را، به ویژه در هنگام حرکت بر روی سطوح یخی و برفی، به آرامی و با احتیاط انجام دهید.

4. موتور را گرم کنید

در هوای بسیار سرد، پیش از رانندگی موتور خودرو را گرم کنید. رعایت این نکته کمک می‌کند تا از گردش روغن اطمینان حاصل کنید. البته لازم به ذکر است که برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کاهش اثرات زیست محیطی، خودرو را به مدت طولانی روشن و بدون استفاده نگه ندارید.

5. از سالم بودن چراغ ها اطمینان حاصل کنید

هنگام رانندگی در برف و زمستان، کنترل راننده بر محیط اطراف کاهش می‌یابد و محدوده دید راننده کمتر می‎شود. به همین دلیل سعی کنید که قبل از حرکت، حتما نور چراغ‌های جلو و عقب، بالا و پایین و چراغ مه‌شکن را بررسی کنید تا از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید و در صورت وجود هرگونه مشکل حتما به سرعت برای رفع آن اقدام کنید. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که همیشه از نور متعادل در هنگام رانندگی استفاده کنید. چرا که نور زیاد در هوای برفی باعث ایجاد بازتاب در چشم شما می‌شود و دید شما را دچار مشکل می‌کند.

6. لوازم ضروری و مورد نیاز را فراموش نکنید

رانندگی در فصل زمستان ممکن است شرایط غیرقابل پیش‌بینی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل همیشه لوازمی مثل تعدادی لباس گرم، چراغ قوه، غذا، پتو، پاوربانک، ضدیخ و… را در داخل خودروی خود نگهداری کنید. به همراه داشتن این لوازم به شما کمک می‌کند تا در صورت نیاز به توقف‌های طولانی بتوانید دردسر کمتری را تجربه کنید. علاوه بر این همیشه، حتی در فصل‌های دیگر سال، یک جعبه کمک‌های اولیه در خودرو داشته باشید تا هنگام وجود هرگونه اتفاق بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.

نکات رانندگی با خودروی برقی در زمستان

رانندگی در زمستان با خودروی برقی

1. ایستگاه‌های شارژ اطراف خود را شناسایی کنید

تمام ایستگاه‌های شارژ سرتاسر مسیر را شناسایی کنید تا در صورت نیاز، به راحتی به ایستگاه شارژ موردنظرتان دسترسی پیدا کنید و در صورتی که برخی از ایستگاه‌ها آماده سرویس‌دهی نیستند، بتوانید بدون دردسر ایستگاه بعدی را پیدا کنید و فرآیند شارژ را انجام دهید.

2. شارژر همراه را در خودرو نگهداری کنید

اغلب خودرودهای برقی، مثل خودروی برقی نبکا ET5، دارای یک شارژر همراه هستند که با اتصال آن‌ها به پریز برق، انرژی موردنیاز خودرو را تامین می‌کنند. به همین دلیل وجود یک شارژر همراه در خودرو می‌تواند در شرایطی که ایستگاه‌های شارژ در دسترس نیستند، کاربردی واقع شود و شما را از شرایط سخت نجات دهد.

3. از ترمز احیاکننده استفاده کنید

سیستم ترمز احیاکننده می‌تواند در شرایط زمستانی بسیار کاربردی باشد. این ویژگی در حین کاهش سرعت یا ترمز، انرژی را بازیافت می‌کند و میزان پیمایش خودرو را افزایش می‌دهد. با استفاده از سیستم ترمز احیاکننده می‌توانید انرژی الکتریکی خودرو را بهینه سازید و شارژ خودرو را تا زمان بیشتری حفظ کنید.

4. فشار لاستیک را بررسی کنید

بررسی فشار لاستیک به طور منظم برای هر خودرویی ضروری است اما در خودروهای برقی اهمیت بیشتری دارد. هوای سرد می‌تواند باعث کاهش فشار لاستیک شود و عملکرد خودروی برقی را تحت تاثیر قرار دهد. برای اطمینان از عملکرد مطلوب خودروی برقی خود باید به طور منظم فشار لاستیک را بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه مشکل، برای رفع آن اقدام کنید.

5. در مصرف انرژی صرفه جویی کنید

بخاری‌های کابین می‌توانند انرژی زیادی مصرف کنند و میزان برد خودروی برقی را کاهش دهند. برای صرفه جویی در مصرف انرژی می‌توانید از گرمکن‌های صندلی استفاده کنید تا در هنگام رانندگی محیط کابین گرم بماند. انجام این کار به شما این امکان را می‌دهد تا انرژی الکتریکی خودرو را بهینه مصرف کنید و همچنان در خودرو گرم بمانید.

سیستم مدیریت باتری در خودروی برقی نبکا ET5

نبکا ET5 یک خودروی کاملا برقی است و تمام انرژی مورد نیاز خود را از برق تامین می‌کند. وجود سیستم مدیریت هوشمند باتری (BMS)، امری ضروری در مراقبت از باتری به شمار می‌رود. خودروهای برقی با بهره‌مندی از سیستم مدیریت هوشمند باتری می‌توانند از باتری در برابر آسیب‌های احتمالی هوای بسیار سرد یا بسیار گرم مراقبت کنند. این سیستم پارامترهای کلیدی را در طول فرآیند شارژ و دشارژ بررسی می‌کند و عملکرد باتری را تحت نظر قرار می‌دهد. با انجام این کار، در صورت وجود هرگونه مشکل، باتری از شارژ جدا می‌شود یا اخطارهای لازم برای راننده ارسال می‌گردد. دیگر کارایی این سیستم این است که باتری را برای ارائه توان کامل، در صورت لزوم، آماده نگه دارد. بدین ترتیب در مواقعی که خودرو در هوای بسیار سرد قرار دارد، دچار آسیب نمی‌شود و طول عمر آن کاهش نمی‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *