لوگوی شرکت نبکا

خودروهای برقی در کاهش آلودگی صوتی چه نقشی دارند؟

توانایی خودروهای برقی در کاهش آلودگی صوتی

خودروهای برقی به عنوان یک راه حل پایدار برای مقابله با چالش‌های زیست محیطی ایجادشده توسط خودروهای سوخت فسیلی ظاهر شده‌اند. برخلاف خودروهای معمولی یا همان خودروهای سوخت فسیلی، خودروهای برقی با موتور الکتریکی و باتری‌های قابل شارژ کار می‌کنند. این تغییر در فناوری حمل‌ونقل پیامدهای قابل توجهی برای کاهش انتشار کربن و بهبود تغییرات آب‌وهوایی به همراه داشته است که در مطلبی با عنوان «بررسی تاثیر خودروهای برقی در کاهش آلودگی هوا» به آن پرداخته‌ایم. اما علاوه بر نگرانی افزایش گازهای گلخانه‌ای و آلودگی هوا، آلودگی صوتی نیز یک نگرانی و چالش جدی به شمار می‌‍رود. اما خودروهای برقی چه نقشی در کاهش آلودگی صوتی دارند؟ در این مطلب به طور مفصل پاسخ این سوال را خواهیم داد. با ما همراه باشید.

آلودگی صوتی چیست؟

آلودگی صوتی که یک موضوع زیست محیطی به شمار می‌رود، به ورود صداهای ناخواسته یا مضر به محیط اشاره دارد. در واقع منابعی مانند فعالیت‌های صنعتی، ترافیک و… باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شوند. با این حال خودروهای برقی با داشتن عملکردی تقریبا بی‌صدا می‌توانند نقشی اساسی در کاهش آلودگی‌های صوتی ایفا کنند و آرامش بیشتری را برای محیط‌های شهری فراهم کنند.

آلودگی صوتی ناشی از خودروهای سوخت فسیلی

خودروهایی که دارای موتور احتراق داخلی یا (ICE) هستند منبع مهمی از آلودگی صوتی در محیط‌های مختلف به شمار می‌روند. فرآیند احتراق در این نوع خودروها طیف مختلفی از صداها را تولید می‌کند و شدت این صداها بر اساس عواملی مثل سرعت خودرو، طراحی موتور و شرایط جاده می‌تواند متفاوت باشد.

o موتور احتراق داخلی

عملکرد موتور احتراق داخلی موجب ایجاد صداهای قابل توجهی می‌شود. احتراق سوخت در سیلندرهای موتور باعث ایجاد ارتعاشات و نوسانات فشار می‌شود که در نتیجه سروصدای مختلفی از موتور تولید می‌شود.

o سیستم اگزوز

انتشار گازهای خروجی از طریق لوله اگزوز می‌تواند باعث ایجاد آلودگی صوتی شود. فرآیند خروج گاز در هنگامی که خودرو سرعت بالایی دارد نیز ممکن است صداهایی متمایز به وجود بیاورد.

o تایر خودرو

برخورد بین لاستیک‌ها و سطح جاده باعث تولید صدایی می‌شود که به عنوان صدای لاستیک آن را می‌شناسیم. این صدا تحت عواملی مثل طراحی لاستیک، الگوی آج و شرایط جاده است. حرکت با سرعت بالا و برخورد با سطوح ناهموار نیز می‌تواند صدای لاستیک را افزایش دهد.

o ترافیک مناطق شهری

محیط‌های شهری به دلیل متمرکزبودن تردد وسایل نقلیه مختلف با چالش شدید آلودگی صوتی مواجه هستند. استفاده از بوق، استارت و توقف مداوم وسایل نقلیه و تلفیقی از حرکت همزمان وسایل نقلیه متعدد می‌تواند سروصدای مناطق شهری را تا حد بسیاری افزایش دهد.

اثرات آلودگی صوتی بر سلامتی

استرس و اضطراب

قرارگرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی صوتی، به ویژه در محیط‌های شهری، می‌تواند سطح استرس و اضطراب هر شخص را تحت تاثیر قرار دهد. وجود صدای مداوم پس‌زمینه، آرامش طبیعی را مختل می‌کند و بر سلامت روان تاثیر منفی می‌گذارد.

اختلال در خواب

آلودگی صوتی ناشی از ترافیک می‌تواند الگوی خواب را تحت تاثیر قرار دهد و در روند خواب اختلال ایجاد کند. این اتفاق ممکن است به خستگی مفرط، تحریک‌پذیری اعصاب و اختلال در عملکرد منجر شود.

مشکلات قلبی عروقی

مطالعات نشان می‌دهند که قرارگرفتن در معرض سروصدا به مدت طولانی خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی را افزایش می‌دهد و استرس ناشی از سروصدای مداوم می‌تواند باعث افزایش خون و مشکلات دیگر شود.

خودروهای برقی چطور آلودگی صوتی را کاهش می‌دهند؟

توانایی خودروهای برقی در کاهش آلودگی صوتی

  • خودروهای برقی از خودروهای دارای موتور احتراق داخلی کم‌صداتر عمل می‌کنند. این نوع خودروها دارای قطعات متحرک کمتر و ساختار مکانیکی ساده‌تری نسبت به خودروهای سوخت فسیلی هستند.عدم وجود موتور احتراقی و سیستم اگزوز و استفاده از موتور الکتریکی باعث می‌شود تا صدای کار کردن خودرو به طور قابل توجهی کاهش یابد. این اتفاق باعث ساکت‌تر شدن محیط‌های شهری، به ویژه در مناطقی با ترافیک سنگین می‌شود.
  • بسیاری از خودروهای برقی دارای سیستم ترمز احیاکننده هستند که می‌تواند وابستگی به ترمزهای سنتی اصطکاکی را کاهش دهد. استفاده از ترمز احیاکننده باعث می‌شود نیاز کمتری به ترمز مکانیکی وجود داشته باشد و در نتیجه صدای تولید شده هنگام ترمز گرفتن نیز کاهش بیابد. اگر علاقمندید درباره ترمز احیاکننده و عملکرد آن بیشتر بدانید، به این لینک مراجعه کنید.
  • خودروهای برقی اغلب شتاب نرم و ثابت‌تری را، به خصوص در سرعت‌های پایین، ارائه می‌‌دهند. موتورهای احتراق داخلی سنتی ممکن است هنگام شتاب‌گیری و به ویژه هنگام حرکت یا توقف مداوم در ترافیک، صدای بیشتری تولید کنند. در صورتی که موتورهای الکتریکی شتاب تدریجی و آرام‌تری دارد که به کاهش آلودگی صوتی منجر می‌گردد.
  • استفاداه از خودروهای برقی می‌تواند منجر به پیشرفت در سیستم‌های مدیریت ترافیک هوشمند شود و با کاهش نیاز به شتاب یا کاهش ناگهانی سرعت، منابع رایج سروصدای محیط شهری را حذف کند.
  • موتورهای الکتریکی میزان لرزش و ارتعاش بسیار کمتری نسبت به موتورهای احتراق داخلی دارند و به همین دلیل این اتفاق باعث می‌شود سروصدای کمتری هنگام رانندگی ایجاد شود.
  • تولیدکنندگان خودروهای برقی تلاش دارند تا قطعات خودرو هنگام حرکت صدای اضافی کمتری تولید کند. به همین دلیل دائما در حال توسعه اجزایی مثل لاستیک‌ها و موتورهای الکتریکی هستند تا صدای کلی تولیدشده را کاهش دهند.

افزایش کیفیت محیط های شهری با خودروهای برقی

آلودگی صوتی ناشی از وسایل نقلیه سوخت فسیلی سلامت عمومی و محیط زیست را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده است. پرداختن به این چالش‌ها نیازمند رویکردی چندوجهی است. یکی از این رویکردها توسعه فناوری خودروهای برقی و افزایش پذیرش آن‌ها میان عموم را شامل می‌شود. خودروهای برقی بر آلودگی صوتی در محیط‌های شهری تاثیر مثبت زیادی دارند و با کاهش صداهای اضافی و آزاردهنده، کیفیت کلی ساکنان شهر را بهبود می‌بخشند. علاوه بر این، با افزایش تقاضا و استفاده انبوه از خودروهای برقی، آلودگی صوتی در محیط‌‌های شهری کاهش می‌یابد و محیط‌های شهری آرام‌تر و دلپذیرتر خواهند شد.

خودروی برقی نبکا ET5 (اسکای ول)

خودروی برقی نبکا ET5 (اسکای ول) محصولی است که می‌تواند در جهت کاهش آلودگی صوتی استفاده شود. این خودرو علاوه بر مزایای زیست محیطی فراوانی که دارد، با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، رانندگی را برای شما راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر از همیشه می‌سازد و با کاهش آلودگی صوتی و آلایندگی‌های مضر، سیاره زمین را به محلی بدون آلایندگی تبدیل می‌کند. جایی که افراد می‌توانند از تنفس هوای پاک و تماشای آسمان آبی لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *