لوگوی شرکت نبکا

پیش بینی‌های بازار جهانی خودروهای برقی برای سال ۲۰۲۵

بازار جهانی خودروهای برقی

بازار خودروهای برقی در حال حاضر رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند و با پیشرفت‌های سریع فناوری، به ویژه در فناوری باتری، و انتقال جهان به سمت حمل‌ونقل پایدار پیش می‌رود. از آن‌جایی که خودروسازان سرمایه‌گذاری بسیاری روی فناوری خودروهای برقی می‌کنند و و محصولات خود را گسترش می‌دهند، انتخاب‌های بیشتری نسبت به گذشته در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. بازیگران اصلی صنعت خودرو در کنار استارتاپ‌های نوظهور رقابت می‌کنند تا در نوآوری و تصاحب سهم بازار پیشگام باشند و در نتیجه این تلاش‌ها، پیشرفت‌های سریعی در بهبود کارایی باتری، میزان پیمایش و عملکرد کلی خودرو به وجود می‌آید. این چشم‌انداز بر اهمیت بازار خودروهای برقی در تغییر جهان به سمت حمل‌ونقل پایدار تاکید دارد.

با پیش‌بینی آینده بازار خودروهای برقی، خودروسازان می‌توانند استراتژی‌های خود را با خواسته‌های بازار هماهنگ کنند و مطمئن شوند که به ترجیحات مصرف‌کننده پاسخ می‌دهند. مصرف‌کنندگان نیز با آگاهی از چشم‌انداز آینده خودروهای برقی قادر خواهند بود تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند و از این دانش برای شناسایی فرصت‌های سودآور استفاده کنند. به همین دلیل در این مطلب ترندهای فعلی، محرک‌های رشد و پیش‌بینی‌های آتی بازار جهانی خودروهای برقی را بررسی خواهیم کرد تا درک بهتری از روند بازار خودروهای برقی در سال ۲۰۲۵ به شما ارائه دهیم.

تاثیر ترجیحات مصرف کننده بر بازار جهانی خودروهای برقی

بازار جهانی خودروهای برقی تحت تاثیر گرایش‌ها و ترجیحات مصرف کننده تحول می‌یابد. تغییر قابل توجهی در رفتار مصرف‌کننده به سمت پذیرش خودروهای برقی رخ داده است که با افزایش آگاهی زیست‌محیطی و پیشرفت در فناوری شکل گرفته است. عوامل کلیدی موثر بر تصمیمات مصرف‌کننده شامل هزینه کل مالکیت است که نه تنها قیمت اولیه خرید، بلکه صرفه‌جویی طولانی‌مدت در هزینه‌های سوخت و تعمیر و نگهداری خودرو را نیز دربر می‌گیرد. میزان پیمایش خودروهای برقی و در دسترس بودن زیرساخت‌های شارژ نیز موارد مهمی به شمار می‌روند زیرا مصرف‌کنندگان به دنبال خودرویی هستند که به طور یکپارچه با سبک زندگی آن‌ها مطابقت داشته باشد. با بهبود این عوامل که اغلب از طریق پیشرفت تکنولوژی و افزایش تلاش خودروسازان برای عرضه خودروهای کاربردی صورت می‌گیرد می‌توان امیدوار بود که مصرف‌کنندگان به میزان بیشتری این سبک از حمل‌ونقل را انتخاب خواهند کرد.

بررسی عملکرد بازار جهانی خودروهای برقی و فناوری‌های مرتبط به آن

بازار جهانی خودروهای برقی سبک در سال ۲۰۲۳، با فروش ۱۴.۲ میلیون دستگاه در سراسر جهان، ۳۵ درصد رشد را تجربه کرده است و ۱۶.۷ درصد از سهم بازار را به فناوری‌هایی که از خودروهای تمام‌برقی و پلاگین هیبریدی تشکیل شده‌اند، اختصاص داده است. یعنی افزایش ۱۳.۶ درصدی نسبت به سال گذشته.

خودروهای هیبریدی برای اولین بار با سرعت بیشتری نسبت به خودروهای برقی رشد کرده‌اند. رشد خودروهای هیبریدی ۴۷ درصد گزارش شده در صورتی که خودروهای تمام‌برقی ۳۰ درصد رشد را تجربه کردند.

انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۴، ۱۶.۶ میلیون خودروی برقی در سراسر جهان به فروش برسد که نشان‌دهنده رشد ۱۷ درصدی است. ۱۹.۲ درصد از بازار خودروهای سبک به پلاگین‌های هیبریدی اختصاص خواهد داشت و با احتساب تمام پیشرانه‌ها (برقی یا هیبریدی و…) انتظار می‌رود بازار گسترده‌تر خودروهای سبُک جدید، تنها ۱ درصد افزایش بیابد.

با پیش‌بینی فروش ۲۹ میلیون خودرو در سال ۲۰۲۷، انتظار می‌رود در سال‌های آتی بازار خودروهای برقی دوبرابر شود. اما با این وجود، سهم خودروهای برقی از بازار، کمتر از انتظار اولیه است و پیش‌بینی‌ها نتایج ۲۲.۶ درصد در سال ۲۰۲۵ و ۳۵ درصد در سال ۲۰۲۸ را گزارش می‌کنند. اما از سال ۲۰۲۹ انتظار می‌رود که سهم خودروهای پلاگین هیبرید بیش از پیش‌بینی‌های گذشته باشد.

تحلیل بازار جهانی خودروهای برقی

در مناطقی مثل چین، اروپا و آمریکای شمالی که جزو بازارهای کلیدی برای خودروهای برقی به شمار می‌روند، پیش‌بینی‌های متفاوتی برای هر منطقه وجود دارد.

در اروپا پیش‌بینی می‌شود که خودروهای برقی سبک تا پایان سال ۲۰۲۴ با ۳.۷ میلیون فروش سالانه،‌ ۱۸ درصد رشد داشته باشند. در سال ۲۰۲۵ نیز این قاره شاهد افزایش سهم بازار خودروهای برقی به ۲۹ درصد خواهد بود و تا سال ۲۰۲۹، این فناوری به نیرویی غالب تبدیل خواهد شد تا سهمی ۵۸ درصدی را در این سال به خود اختصاص دهد.

از طرف دیگر، بازار چین سهم بیشتری از خودروهای پلاگین هیبرید را تا پایان سال ۲۰۲۴ به خود اختصاص خواهد داد و تامین کنندگان داخلی این کشور، مدل‌های جدید متعددی را عرضه خواهند کرد. با این وجود، پیش‌بینی می‌شود که خودروهای برقی در چین ۴۳ درصد از فروش را در سال ۲۰۲۵ به خود اختصاص دهند. این عدد در سال ۲۰۲۹ به ۶۲ درصد افزایش خواهد یافت.

اما در آمریکای شمالی، انتظار می‌رود که خودروهای برقی به ۱۲.۷ درصد از سهم فروش خودروهای سبک در سال ۲۰۲۴ دستیابی پیدا کنند و این میزان در سال ۲۰۲۵ به ۱۶.۵ درصد افزایش پیدا کند. همچنین انتظار داریم این رقم در سال ۲۰۲۹ به ۳۵ درصد برسد.

البته این مناطق یک سوم بازار جهانی را به خود اختصاص می‌دهند و بر ارقام جذب خودروهای برقی تاثیرگذار هستند. عملکرد ضعیف کشورهایی مثل هند، ژاپن، برزیل و… میانگین جهانی را کاهش داده است و با این حال، برای سال ۲۰۲۴ پیش‌ببینی سهم ۴.۹ درصدی با فروش حدود ۱.۴ میلیون پیش‌بینی می‌شود.

همچنین انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۵ این عدد به ۶.۵ درصد برسد و در سال ۲۰۲۹ به ۱۴.۵ افزایش یابد. این ارقام نشان می‌دهد که بازار کندتر از حد انتظار در حال رشد است.

چه چالش‌هایی مانع تسهیل پذیرش گسترده خودروهای برقی می‌شود؟

علی‌رغم رشد امیدوارکننده بازار خودروهای برقی، چالش‌ها و موانعی وجود دارد که سرعت پذیرش گسترده خودروهای برقی را کندتر می‌کند. چالش‌های فنی مثل بازیافت باتری و اضطراب برد همچنان موانع مهمی به شمار می‌روند. اما مقابله با این موانع نیازمند راهکارهای نوآورانه و پیشرفت تکنولوژی است که با گذر زمان به وجود خواهد آمد.

آیا آینده خودروهای برقی روشن است؟

به طور کلی، پیش‌بینی‌ها برای سال ۲۰۲۵ نشان می‌دهد که خودروهای برقی به تکامل خود ادامه خواهند داد و شاسی بلندها و کراس‌اورها، سدان‌ها و کامیون‌ها در این مسیر پیشرو خواهند بود. انتظار می‌رود که شاسی بلندها و کراس‌اورها با تقاضای فزاینده‌ای مواجه شوند و به عنوان وسیله نقلیه‌ای جادار و مناسب برای خانواده‌ها عرضه شوند. آمار و ارقام حاکی از یک بازار پویاست که به سرعت در حال گسترش و پیشرفت است. با وجود تولیدکنندگانی که با نوآوری مداوم سعی دارند نیازها و ترجیحات مصرف‎کنندگان مختلف را برآورده سازند، اتفاقات امیدوارکننده‌ای رقم خواهد خورد و تقاضا برای استفاده از حمل‌ونقل سازگار با محیط زیست،‌ بسیار بیشتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *