لوگوی شرکت نبکا

خودروی پلاگین هیبرید چیست و چه مزایایی دارد؟

خودروی پلاگین هیبرید

دنیا در حال حاضر با افزایش بی‌وقفه آلایندگی‌های زیست محیطی دست‌وپنجه نرم می‌کند و خودروهای بنزینی در انتشار این آلاینده‌ها حرف اول را می‌زنند. برای مبارزه با این آلایندگی‌ها و در جهت محافظت از منابع طبیعی، تلاش‌های بسیاری صورت گرفته تا بتوان جایگزین‌هایی برای خودروهای بنزینی درنظر گرفت. خودروهای پلاگین هیبرید یکی از راهکارهایی هستند که در جهت دستیابی به حمل‌ونقل پایدار معرفی شده‌اند تا بتوان اثرات مخرب خودروهای سوخت فسیلی را کاهش داد، انتشار آلایندگی‌ها را به حداقل رساند و از منابع طبیعی و تجدیدناپذیر محافظت کرد.

در این مطلب به معرفی خودروهای پلاگین هیبرید می‌پردازیم و به توضیح مزایای آن‌ها می‌پردازیم.

خودروی پلاگین هیبرید چیست؟

خودروی پلاگین هیبریدی یا plug-in hybrid electric vehicle (PHEV)، نوعی خودروی هیبریدی است که برای حرکت از موتور احتراق داخلی سنتی، یک موتور الکتریکی و یک قابل شارژ استفاده می‌کند. بر خلاف خودروهای هیبریدی معمولی، خودروهای پلاگین هیبریدی را می‌توان با اتصال به یک منبع برق خارجی شارژ کرد و وابستگی به موتور احتراق داخلی و سوخت فسیلی را کاهش داد. در صورتی که علاقه‌مند هستید در رابطه با نحوه کار خودروهای هیبریدی بیشتر بدانید، مطالعه مقاله‌ای که در این لینک قرار داده‌ایم را به شما توصیه می‌کنیم.

این خودروها مزایای زیست‌محیطی و اقتصادی بسیاری ارائه می‌دهند که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت تا شما بتوانید بینش کاملی درباره خودروهای پلاگین هیبرید کسب کنید.

خودروهای پلاگین هیبرید چه مزایایی دارند؟

مزایای زیست‌محیطی

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

میزان تولید آلایندگی و گازهای خودروهای پلاگین هیبریدی در مقایسه با خودرهای سوخت فسیلی بسیار کمتر است. زیرا این خودروها با استفاده از برق به عنوان یک منبع سوخت دوم، قادرند به طور قابل توجهی ردپای کربن را در حمل‌ونقل کاهش دهند.

آلودگی کمتر در هوا

آلاینده‌های مضری مثل اکسیدهای نیتروژن (NOx) و ذرات معلق (PM) سهم عمده‌ای در بی‌کیفیت شدن هوا دارند. اما خودروهای هیبریدی به میزان بسیار کمتری این آلاینده‌ها را تولید می‌کنند و همین اتفاق می‌تواند سلامت عمومی را بهبود ببخشد و منجر به کاهش مه دود در مناطق شهری شود.

حفظ منابع طبیعی و تجدیدناپذیر

سوخت‌های فسیلی منابع تجدیدناپذیری هستند که دسترسی به آن‌ها در طی زمان سخت‌تر خواهد شد زیرا روزی تمام خواهند شد. اما خودروهای هیبریدی با کاهش اتکا بر سوخت‌های فسیلی و استفاده از نیروی الکتریکی در کنار سوخت‌های فسیلی، قادرند این وابستگی را کاهش دهند و از منابع تجدیدناپذیر محافظت کنند.

مزایای اقتصادی

صرفه‌جویی در هزینه سوخت

خودروهای پلاگین هیبرید با استفاده از موتور الکتریکی، هزینه‌های مصرف بنزین را کاهش می‌دهند و علاوه بر این، با وجود ترمز احیاکننده، مقداری از انرژی ناشی از ترمز گرفتن یا کاهش شتاب خودرو را به صورت انرژی الکتریکی، مجددا مورد استفاده قرار می‌دهند. به همین دلیل با استفاده از خودروهای هیبریدی می‌توان تا حد قابل توجهی در طول زمان، هزینه‌های سوخت را کاهش داد.

خودروی پلاگین هیبرید

مزایای عملکرد

بهره‌وری سوخت بهتر

پلاگین هیبریدی‌ها برای بهینه‌سازی بهره‌وری سوخت طراحی شده‌اند و این کار را از طریق جابه‌جایی میان برق و بنزین انجام می‌دهند.

میزان پیمایش مناسب

ترکیب یک موتور احتراق داخلی و یک موتور الکتریکی باعث می‌شود خودروهای هیبریدی بتوانند مسافت بیشتری را نسبت به خودروهای برقی بپیمایند و فرآیند رانندگی آسان‌تر شود. اگر بین خرید یک خودروی هیبریدی یا برقی مردد هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

راحتی و انعطاف‌پذیری

دو منبع سوخت

خودروهای پلاگین هیبرید قادرند هم با برق و هم با بنزین کار کنند. این قابلیت سوخت دوگانه در آن‌ها باعث می‌شود رانندگان بتوانند محدود به یک منبع سوخت نشوند و در سفرهای طولانی یا در مناطقی که زیرساخت شارژ محدود است، انعطاف‌پذیری بیشتری ارائه دهند.

قابلیت شارژ در منزل

دارندگان خودروهای پلاگین هیبریدی می‌توانند خودروی خود را به راحتی و با استفاده از پریزهای استاندارد برق، ایستگاه‌های شارژ خانگی و ایستگاه‌های شارژ عمومی شارژ کنند. این اتفاق باعث می‌شود تا حتی در زمانی که دسترسی به جایگاه سوخت بنزین ممکن نیست، بتوان از موتور الکتریکی خودرو بهره‌مند شد.

خودروهای هیبریدی چگونه در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند؟

خودروهای هیبریدی به روشی از حمل‌ونقل برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها شهرت دارند. اما دقیقا صرفه‌جویی در این هزینه‌ها چگونه اتفاق میفتد؟ این خودروها با دومنبع انرژی برق و بنزین کار می‌کنند و با صرفه‌جویی در انرژی مصرفی که معمولا توسط خودروهای سوخت فسیلی تلف می‌شود، هزینه‌های سوخت را کاهش می‌دهند. خودروهای پلاگین هیبرید ظرفیت باتری بیشتری نسبت به خودروهای هیبریدی معمولی دارند و قادرند به میزان بیشتری از انرژی الکتریکی برای حرکت استفاده کنند. اما مزیت مهم آن‌ها این است که از هزینه کم الکتریستیه و بهره‌وری انرژی موتور الکتریکی استفاده می‌کنند و همچنان راحتی و در دسترس بودن بنزین و سوخت‌گیری سریع را ارائه می‌دهند.

علاوه بر این،‌ از ترمز احیاکننده برخوردار هستند که میزان قابل توجهی از انرژی از دست رفته هنگام ترمز گرفتن را احیا می‌کند و آن را به صورت برق، در باتری ذخیره می‌سازد. نکته مهم دیگر این که، خودروهای پلاگین هیبرید با استفاده از سیستم استارت-استاپ، با خاموش کردن موتور در حالت دور آرام و روشن کردن خودکار آن هنگام وارد کردن فشار به پدال گاز، در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌کنند.

خودروهای پلاگین هیبریدی قدرتمندتر از موتور خودروهای هیبریدی معمولی هستند و به همین دلیل می‌توان در سرعت بالا به راحتی از حالت تمام‌برقی آن‌ها استفاده کرد.

خودروهای هیبریدی، برای محافظت از آینده فرزندان زمین

خودروهای پلاگین هیبرید آینده‌ای امیدوارکننده پیش رو دارند و این اتفاق از طریق پیشرفت‌های تکنولوژیک متعدد هدایت می‌شود. نوآوری‌های مختلف در فناوری باتری باعث می‌شود تا میزان پیمایش باتری بیشتر از گذشته شود و پلاگین‌های هیبریدی از گذشته نیز کاربردی‌تر شوند. پیشرفت‌ها در حوزه‌های مختلفی مثل سیستم مدیریت انرژی، آیرودینامیک و… نیز باعث بهبود کارایی و بهینه‌سازی بیشتر مصرف سوخت خواهند شد تا دستیابی به آینده‌ای پایدار از همیشه آسان‌تر شود. انتظار می‌رود نقش این خودروها بیش از گذشته در بازار خودرو پررنگ شود و در کنار خودروهای برقی، گزینه‌ای به صرفه و کاربردی جلوه کنند.

با وجود تمام نکاتی که در این مطلب عنوان شد می‌توانید درک بهتری از مزایای خودروهای پلاگین هیبرید و اهمیت استفاده آن‌ها داشته باشید. اگر قصد خرید یک خودروی پلاگین هیبرید را دارید، امیدواریم که تصمیم آگاهانه‌ای بگیرید. توجه داشته باشید که با در نظر گرفتن میزان مصرف، عادات رانندگی و ترجیحات شخصی خود هنگام خرید این خودروها می‌توان به راحتی از مزایای بی‌شمار آن‌ها بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *