لوگوی شرکت نبکا

چه زمانی و چگونه باید از شارژرهای سریع برای شارژ خودروهای برقی استفاده کرد؟

شارژرهای سریع

فناوری شارژ خودروهای برقی در سال‌های اخیر دارای پیشرفت بسیاری بوده و سازندگان، گزینه‌های متنوعی را برای تامین انرژی این خودروها را ارائه می‌دهند.

یکی از روش‌های شارژ خودروهای برقی، استفاده از شارژر DC یا سریع است که با ارائه قابلیت شارژ سریع، زمان موردنیاز برای شارژ مجدد باتری خودروهای برقی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این فناوری برای افزایش راحتی و کاربردی بودن خودروهای برقی، بسیار مهم است و رانندگان را قادر می‌سازد تا تجربه بهتری از مالکیت یک خودروی برقی داشته باشند.

ما در این مقاله قصد داریم دارندگان خودروهای برقی و علاقمندان به این دسته از فناوری‌ها را با استراتژی‌های استفاده موثر از شارژرهای DC خودروهای برقی آشنا کنیم تا از این طریق بتوانند تجربه شارژ خودروی برقی خود را بهینه‌تر کنند، زمان شارژ را به حداقل برسانند و از قابلیت‌های خودروی برقی خود، نهایت استفاده را ببرند.

آشنایی با فناوری شارژ سریع DC در خودروهای برقی

شارژ سریع یا DC یک فناوری است که برای سرعت بخشیدن به فرآیند شارژ خودروهای برقی، از طریق انتقال مستقیم برق به باتری خودرو با سرعت بالا طراحی شده است. برخلاف شارژرهای معمولی یا جریان متناوب که برق AC را از شبکه به برق DC داخل خودرو تبدیل می‌کند، شارژ سریع، این فرآیند تبدیل را دور می‌زند و با استفاده از جریان مستقیم، زمان شارژ سریع‌تر را فراهم می‌سازد.

اما پیش از هرچیزی، به شما توصیه می‌کنیم با تفاوت‌های شارژر سریع DC و معمولی AC آشنا شوید. در مطلبی با عنوان بررسی تفاوت‌های شارژرهای AC و DC در خودروهای الکتریکی تمام تفاوت‌های این دو شارژر را به طور مفصل توضیح داده‌ایم.

مزایای شارژ سریع DC

شارژرهای سریع مزایای بسیاری را به دارندگان خودروهای برقی ارائه می‌دهند که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

 • شارژرهای DC می‌توانند باتری خودروهای برقی را در عرض چند دقیقه، به میزان قابل توجهی برسانند و سفرهای طولانی‌مدت را برای دارندگان خودروهای برقی، آسان‌تر کنند.
 • با کوتاه‌تر شدن زمان شارژ، رانندگان خودروهای برقی می‌توانند زمان کمتری را در ایستگاه‌های شارژ به منتظر ماندن سپری کنند و تجربه کلی خود در استفاده از خودروی برقی را بهبود دهند.
 • در دسترس بودن شبکه‌های شارژ سریع باعث می‌شود اضطراب برد در رانندگان کاهش بیابد و پذیرش خودروهای برقی افزایش بیابد.
 • با پیشرفت فناوری باتری و افزایش پذیرش خودروهای برقی، زیرساخت‌های شارژ DC مقیاس‌پذیری و آمادگی بیشتری را برای تقاضای رو به رشد خودروهای برقی خواهند داشت.
 • استفاده از فناوری‌‌های کاربردی مثل شارژ سریع، تجربه استفاده از حمل‌ونقل پایدار را ارتقا می‌دهد و منجر به تشویق به استفاده از خودروهای برقی به جای خودروهای سوخت فسیلی می‌شود و از این طریق، به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و به حداقل رساندن ردپای کربن کمک می‌کند.

چه زمانی از شارژر سریع یا DC برای شارژ خودرو برقی استفاده کنیم؟

 • در مواردی که باتری خودروی شما به شدت کم است، شارژرهای DC می‌توانند به سرعت باتری را تا حد کافی پر کنند و راننده را تا مقصد برسانند.
 • اگر دچار محدودیت‌های زمانی هستید و نیاز دارید به سرعت خودروی خود را شارژ کنید، شارژرهای DC می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.
 • در ساعات اوج مصرف یا زمانی که ایستگاه‌های شارژ شلوغ هستند، استفاده از شارژ سریع DC به شما کمک می‌کند باتری خود را سریع‌تر شارژ کنید و زمان انتظار رانندگان دیگری که در انتظار هستند را به حداقل برسانید.
 • در زمان‌هایی که هوا بسیار گرم یا بسیار سرد است، باتری خودرو ممکن است افزایش مصرف انرژی یا کاهش بازده را تجربه کند. شارژ سریع می‌تواند با پرکردن سریع باتری خودرو، احتمال این اتفاق را کاهش دهد.

نحوه استفاده از شارژر DC

 • اولین قدم، پیداکردن ایستگاه‌های شارژ است. ایستگاه‌های شارژ خودرو برقی موجود در ایران که برای شارژ خودروی برقی نبکا ET5 نیز قابل استفاده هستند، توسط شرکت مپنا راه‌اندازی شده‌اند. با مراجعه به وبسایت مپنا می‌توانید ایستگاه‌های موجود و فعال را مشاهده کنید. برای پیدا کردن ایستگاه‌های شارژ‌ همچنین می‌توانید از سیستم ناوبری خودروی خود استفاده کنید و محل ایستگاه‌های شارژ مجاور را پیدا کنید. البته مطمئن شوید که نرم‌افزار خودروی برقی شما دقیق و به روز است.
 • پیش از آغاز فرآیند شارژ، از سازگار بودن خودروی برقی خود با کانکتورهای شارژ مطمئن شوید. برای این کار می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. البته کانکتورهای ایستگاه‌های شارژ‌ سریع مپنا اغلب با خودروی برقی نبکا ET5 سازگاری دارند و این اتفاق باعث می‌شود تا فرآیند شارژ را راحت‌تر انجام دهید.
 • فرآیند شارژ‌ را با استفاده از اپلکیشن مخصوصی که خودرو و ایستگاه شارژ را به هم متصل می‌کند آغاز کنید. برای این کار ابتدا نیاز به احراز هویت دارید و پس از آن فرآیند شارژ شروع می‌شود.
 • فراموش نکنید که تکنولوژی‌های ایستگاه‌های شارژ معمولا به طور ایمن و قابل اطمینان ارائه می‌شوند اما با این وجود به توصیه‌های سازندگان خودرو و شارژرها برای روش‌های شارژ و اقدامات ایمنی، پایبند باشید و به دستورالعمل‌ها توجه کنید.
 • کابل‌های شارژ، کانکتورها و تجهیزات شارژ را به طور دقیق بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه ساییدگی یا آسیب، از استفاده از آن خودداری کنید.

اما سوال مهم این است که آیا شارژرهای سریع عمر باتری خودروی برقی را کاهش می‌دهند؟ در صورتی که این سوال برای شما هم پیش آمده، به این مطلب مراجعه کنید و مقاله مربوط به آن را مطالعه بفرمایید.

نکات به حداکثر رساندن کارایی باتری

در نظر داشتن این نکات و استفاده از آن‌ها به شما کمک می‌کند کارایی باتری و تجربه کاربری خود را در استفاده از خودروهای برقی به حداقل برسانید.

 • برای شارژ مقرون به صرفه، زمانی خودروی خود را شارژ کنید که شبکه برق تحت فشار کمتری قرار دارد. با این کار علاوه بر کاهش اثرات زیست محیطی، میزان برق با نرخ مقرون به صرفه‌تری محسابه خواهد شد.
 • برای به حداکثر رساندن کارایی هنگام سفر یا پیمودن هر مسیری، توقف برای شارژ کردن خودرو را به طور استراتژیک برنامه‌ریزی کنید و از قبل، ایستگاه‌های شارژ موجود در مسیر را شناسایی کنید.
 • سفرهای خود را به نحوی برنامه‌ریزی کنید که جلوی توقف‌های غیرضروری را بگیرید و با این کار کارایی باتری را به حداکثر برسانید.
 • به خاطر داشته باشید که هر خودرویی با فناوری شارژ سریع یا DC سازگاری ندارد. برای مثال، خودروهای هیبریدی نمی‌توانند به ایستگاه‌های DC متصل شوند. در این مطلب به توضیح تفاوت‌های باتری خودروهای برقی و هیبریدی پرداخته‌ایم.

بهبود تجربه رانندگی با خودروی برقی از طریق شارژر DC

فناوری شارژ DC با قابلیت کاهش زمان شارژ به میزان قابل توجه، مزایای بسیاری را برای دارندگان خودروهای برقی فراهم می‌سازد و تجربه استفاده از گزینه‌های حمل‌ونقل پایدار را برای آن‌ها بهبود می‌بخشد. این فناوری با ترویج کاهش زمان سوخت‌گیری، بهبود کارایی شبکه و حمایت از راهکارهای حمل‌ونقل پاک، پذیرش خودروهای برقی را افزایش می‌دهد و به همین ترتیب، نقش مهمی در کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی ناشی از خودروهای سوخت فسیلی ایفا می‌کند.

خوشبختانه در کشور ایران، شرکت مپنا با فراهم‌سازی ایستگاه‌های شارژ سریع، فرآیند شارژ را برای دارندگان خودروی برقی نبکا ET5 آسان‎تر ساخته تا افراد بتوانند بدون نگرانی به دسترسی شارژر، از نهایت کارایی خودروی برقی نبکا ET5 بهره‌مند شوند و در کنار نجات محیط زیست، از تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *